تاریخ ارسال مطلب: 7 شهریور 1394

چاپ محتویات این صفحه

در نقد کانون هواداران انصاف و اخلاق را فراموش نکنیم


در نقد کانون هواداران انصاف و اخلاق را فراموش نکنیم
مرتضی رمضانی راد...در بیانیه اخیری که در سایت های طوفان زرد و سپاهان اف سی در نقد برخی رفتار هواداران سپاهان و عملکرد کانون هواداران مطالعه کردم مطالب غیر منصفانه ای را دیدم که ارائه توضیحاتی را ضروری دانستم.
هر چند این دو سایت محترم اقدام به حذف بیانیه مشترک شان نموده اند اما به هر تقدیر با توجه به نشر آن در شبکه های اجتماعی سپاهان ذکر این نکات می تواند به همه ما کمک کند تا در ادامه ناخواسته در جهت تفرقه گامی بر نداریم و بتوانیم با زبانی بهتر گلایه ها و دغدغه هایمان را مطرح کنیم.
-در وهله اول باید به این نکته اشاره نمایم که چنانچه این دو سایت خود را در دایره خانواده بزرگ هواداران سپاهان و دلسوز باشگاه می دانند که عملکرد گذشته شان نیز بیشتر اوقات در همین راستا بوده و دلسوزی شان را بارها نشان داده اند، باید به این موضوع واقف شوند که مباحث و نقدهای درون خانوادگی بهتر است در فضایی غیر رسانه ای و با ادبیاتی مناسب در قالب نامه هایی به مراجع ذیصلاح باشگاه نگاشته شود و قطعا از این دو سایتی که خود را دوستدار سپاهان معرفی می کنند انتظار نمی رفت که این بیانیه را با ادبیاتی تند و دور از انتظار بر روی خروجی خود قرار دهند.
-شخص نگارنده چندین و چند انتقاد را به عملکرد کانون هواداران وارد می داند ولی اگر واقعا قصدمان اصلاح واقعی است در درجه اول چنانچه می خواهیم نقدمان را رسانه ای کنیم باید با آشنایی با ساز و کار قواعد انتقاد و پیشنهاد درون خانواده ای، بدانیم که از چه ادبیاتی استفاده کنیم تا هیچ سوء تفاهمی پیش نیاید و البته به بدخواهان سپاهان هم ناخواسته خدمت نکنیم و همینطور حتی المقدور در قالب نامه ها ، پیشنهادات و انتقاداتی خطاب به مدیران ارشد باشگاه مطالب مان را عنوان کنیم. این یعنی دلسوزی و خیر خواهی و خواست قلبی برای اصلاح مشکلات و آفت هایی که وجود دارد و گرنه اگر به تندی انتقادات مان را مطرح کنیم و از مرزهای نقد رد شویم و سخنان مان با تندی تبدیل به توهین و تخریب شود چه تفاوتی با بدخواهان رسانه ای سپاهان خواهیم داشت؟؟
آیا با ادبیات تند می توان امیدوار به اصلاح بود یا طبق فرمایش بزرگان دین مان وقتی سخنی با مهربانی و دلسوزی و باطمانینه عنوان شود بیشترمی توان به تاثیرگذاریش امیدوار بود؟؟
- مواجهه با انبوهی از مخاطبان عموم مردم در نهادهایی مانند کانون هواداران قطعا برنامه ریزی ها و طرح های فرهنگی آموزشی متعددی را میطلبد که کانون باید سرلوحه خود دهد و در این نکته شکی نیست. این را هم فراموش نکنیم که داشتن مخاطبانی انبوه مثل جامعه بزرگ هواداران سپاهان وظیفه نهادی مثل کانون هواداران باشگاه را سخت و طاقت فرسا می کند که در سایه آرامش، فرصت می توان اهداف بزرگی را محقق کرد.
- -دست اندرکاران این دو سایت محترم نگاهی به کامنت های خود در سال های اخیر بیاندازند. در محیطی که بانوان و خانواده ها هم حضور دارند مطالب زشت و توهین آمیز در قالب کامنت در این سایت های محترم در تعدادی قابل توجه منتشر شده است. دوستان مان در این سایت ها چه مواجهه ای با این آفت داشته اید و در راستای فرهنگ کاربران تان برای کامنت گذاری چه اقدامی انجام داده اید؟؟ شاید پاسخ دهید که کنترل انبوهی از کامنت های کاربران کاری سخت و دشوار است و دست اندرکاران سایت های مذکور نمی توانند بر همه کامنت ها و مطالب ارسالی کاربران اشراف داشته باشند. پس این حق را نیز برای کانون هواداران قائل باشید که در مواجهه با هزاران مخاطب خود نتواند بر همه آنها کنترل و نظارت لازم را داشته باشد و قادر نباشد رفتار ناشایست معدودی هوادار را برخی مواقع در محیط های مربوطه کنترل کند.
- در نقد کانون هواداران سخن زیاد گفته شده اما بهتر است نگاهی به عملکردهای مثبت این نهاد رسمی هواداری باشگاه سپاهان نیز داشته باشیم. در سال های اخیری که فدراسیون فوتبال طبق یک فرمول بهترین کانون هواداری سال ایران را انتخاب می کرد و البته این انتخاب چند سال است که دیگر انجام نمی شود این کانون هواداران باشگاه مان بود که دو سال عنوان بهترین کانون هواداران باشگاهی سال ایران را از آن خود نمود.
- کانون هواداران با برنامه ریزی ها و اعزام های خود و با حضور هواداران متعصب و همیشه همراه اجازه نداده تا سپاهان در دیدارهای خارج از خانه درغربت باشد و با اعزام هایی در قالب اردوهای زیارتی تفریحی سیاحتی، هم شرایط مناسب اردویی را برای هواداران مهیا نموده و هم اجازه نداده سپاهان عزیزمان در این دیدارها تنها باشد.
- بسیاری از فعالان و دست اندرکاران کانون قبل از هر اعزام و مسابقه ای طبق یک سنت زیبای چند ساله همه با هم برای پیروزی در هر دیدار نذرهای مبارکی را با گروه های خیریه ای که راه اندازی کرده اند انجام داده اند. نکته ای که تاکنون کلمه ای در مورد آن نوشته نشده و البته نخواسته اند که این اقدام شان بازگو شود.
- هواداران سپاهان با اقداماتی که کانون هواداران برنامه ریزی کرده به هر تیمی که به اصفهان و ورزشگاه می آید در ابتدای هر دیدار با شعاری هماهنگ خوش آمد می گویند تا به نوبه خودشان بتوانند کمک کنند تا مسابقه در سایه آرامش و دوستی انجام شود موضوعی که در هیچ کدام از ورزشگاه های کشورمان مشاهده نکرده ام. در بحث جرائم هواداری نیز که از سوی فدراسیون اعمال می شود در چند سال اخیر کمترین جرائم نقدی در میان تیم های پرطرفدار مربوط به سپاهان بوده که این نشان می دهد در این راستا حرکت و اقدامات فرهنگی صورت گرفته که این جرائم و مجازات ها از سوی فدراسیون به حداقل رسیده است که امیدوارم در ادامه آنقدر خوب عمل کنیم که شامل هیچ جریمه ای نشویم.
سخن در این موضوعات زیاد است اما اجازه دهید تا به همین مطالب اکتفا نمایم .همه ما باید دست در دست هم دهیم تا هواداران سپاهان متحد تر از هر زمانی در پشتیبانی از تیم محبوبشان تلاش کنند.
کانون هواداران با باز تعریفی از فعالیت های خود باید برای جذب اقشار و اصناف مختلف آنها و ساماندهی این بزرگواران که عمده آنها در اصفهان هواداران ثبت نشده هستند تلاش کند و البته برنامه های فرهنگی آموزشی خود را شدت بخشد تا غیر از روزهای مسابقات، پویایی این نهاد هواداری مضاعف و بیشتر شود و از قدرت و ظرفیت هواداران فضای مجازی هم در راستای تحقق اهداف و برنامه های باشگاه استفاده کند. سایت های هواداری نیز که مدافعان و دوستداران سپاهان در فضای مجازی هستند باید با تداوم روند خوب و توفنده خود نقدها و پیشنهاداتشان را درون خانوادگی مطرح کنند و از رسانه ای کردن آنها به ویژه با ادبیات و استفاده از کلمات تند بپرهیزند. اتحاد دوستداران سپاهان در کانون هواداران و فضای مجازی می تواند قدرت طلایی دلان را مضاعف کند و باز هم رخدادهای شیرینی را برای باشگاه بزرگ مان رقم بزند.

زنده باد ایران- پاینده باد سپاهان

در نقد کانون هواداران انصاف و اخلاق را فراموش نکنیم