تاریخ ارسال مطلب: 30 شهریور 1394

چاپ محتویات این صفحه

صدا و سیمای اصفهان به کجا می رود؟

صدا و سیمای اصفهان به کجا می رود؟
تغییرات صورت گرفته در بخش مدیریت صداو سیمای اصفهان این امیدواری را ایجاد کرد تا رادیو وتلویزیون اصفهان بیش از گذشته به فکر حمایت از تیم های ورزشی شهرشان باشند اما اتفاقاتی که در طی دو روز گذشته حادث شده نشان می دهد که برای صدا و سیمای اصفهان تفاوات آنچنانی بین یک فوتبال پخش مستقیم و سریال های تاریخ مصرف گذشته نیست.

تیم های اصفهانی در فصل گذشته رقابت های فوتبالی ایران عملکرد بسیار خوبی داشتند و کسب دو عنوان قهرماین همزمان در جریان رقابتهای لیگ و جام حذفی باعث شد تا اصفهان تبدیل به پایتخت فوتبال ایران شود.

این مسئله تمامی توجهات جامعه رسانه ای را به سمت و سوی فوتبال اصفهان سوق داد و هر دو تیم اصفهانی در کانون رسانه ها قرار گرفتند.

اما در این بین اگر بخواهیم عوامل موفقیت این دو تیم را مورد بررسی و کنکاش بیشتری قرار دهیم می توان گفت که به جز امکانات و نیروی انسانی هر دو باشگاه باید اشاره ای هم به نقش هواداران و رسانه ها داشت که همپا و همگام با تیمهای شهرشان حرکت کردند و در روزهای سخت از آنها حمایت کردند تا در نهایت فوتبال اصفهان مزد تلاش و زحمت خودش را گرفت.

در این میان باید اشاره ای هم به نقش صداوسیمای مرکز اصفهان داشت که بسته به امکاناتی که در اختیار داشت بازی های این دو تیم را پوشش تصویری و خبری داد و پخش برنامه های ورزشی از شبکه استانی هم عامل دیگری برای بیان اهمیت صدا و سیمای اصفهان در قبال فوتبال استان بود.

اما تغییرات صورت گرفته در بخش مدیریت صداو سیمای اصفهان این امیدواری را ایجاد کرد تا رادیو و تلویزیون اصفهان بیشتر از گذشته به فکر حمایت از تیم های ورزشی شهرشان باشند اما اتفاقاتی که در دو روز گذشته حادث شده نشان می دهد که برای صدا و سیمای اصفهان تفاوات آنچنانی بین یک فوتبال پخش مستقیم و سریال های تاریخ مصرف گذشته نیست.

از یکطرف در مرحله یک شانزدهم نهایی رقابت های جام حذفی و در شرایطی که هر دو تیم اصفهانی در ورزشگاه های فولادشهر و صفائیه میزبان رقبای خودشان بودند سیمای اصفهان زحمت پخش مستقیم این دو مسابقه و یا حتی بازی ضبط شده را هم به خودش نداد و نامه مدیرعامل باشگاه سپاهان و درخواست او برای پخش مستقیم بازی این تیم در مقابل سفیر آبیک قزوین هم اثرگذار نبود تا هواداران دو تیم سپاهان و ذوب آهن برای تماشای صحنه های حساس بازی و گل های تیمشان دست به دامان برنامه ۹۰ شوند.

در آن روز تفکری ایجاد شد مبنی بر اینکه صدا و سیمای اصفهان به خاطر عدم ایجاد تبعیض بین دو باشگاه سپاهان و ذوب آهن هیچکدام از رقابتهای این دو تیم را پخش نکرده است تا سروصدای اعتراض باشگاه مقابل درنیاید.

اما دو روز قبل و به هنگام بازی سپاهان در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی در حالیکه اکثریت هواداران سپاهان منتظر پخش بازی تیمشان در مقابل کارا شیراز بودند این بازی از شبکه اصفهان پخش نشد تا همه دست به دامان شبکه استانی فارس شوند و بازی تیمشان را از قاب تلویزیون تماشا کنند.

به هر حال بیان این مسئله هم احتیاج به کنکاش آنچنان زیادی ندارد که بسیار از مردم در خانه های خودشان دسترسی آنچنانی به شبکه های استانی ندارند و پخش این مسابقه از طریق شبکه اصفهان می توانست هواداران سپاهان را راضی نگه دارد.

احتیاج به اجرای میز و دکور و آوردن گزارشگر هم نبود و همین که سیمای اصفهان صحنه های پخش شده از شبکه استانی فارس را به شبکه اصفهان انتقال می داد به اندازه کافی رضایت هواداران را جلب می کرد.

اما امروز دوشنبه هم که ذوب آهن در شهر تبریز به دیدار گسترش فولاد زفت و بر اساس اطلاعاتی که در کنداکتور پخش سیمای اصفهان وجود داشت از پخش تلویزیونی این مسابقه هم خبری نیست و هر کس به تماشای بازی ذوب آهن علاقمند است باید به سراغ شبکه استانی تبریز میرفت.

این رفتار صدا و سیمای اصفهان در قبال فوتبال نشان از این قضیه دارد که اصفهانی ها آنچنان هم علاقه ای برای حرکت در کنار سپاهان و ذوب آهن و در ادامه حمایت از این دو تیم را ندارند و هرکجا که پای پول و آگهی در میان باشد می توان از تلویزیون انتظار ناپرهیزی و پخش فوتبالهای معمولی تر را داشت درست به مانند اتفاقاتی که بر سر حق پخش تلویزیونی لیگ برتر افتاده است.

به نقل از سایت صاحب نیوز

صدا و سیمای اصفهان به کجا می رود؟